עונת הנחשים


עונת הנחשים החלה : כללי זהירות ומה לעשות בזמן הכשה.

מסתמן שהנחשים השנה פעילים מוקדם מהרגיל. נקיטת כמה כללי זהירות, מעט הכנה לעונה החמה וכמה טיפים להתנהגות נכונה לאחר ההכשה יעזרו לכם ולנו לעבור את הקיץ בשלום.

זהירות נחש לפניך

בישראל ישנם מינים ארסיים לצד המינים התת ארסיים (מסוכנים פחות). המין המוכר, הנפוץ ולכן גם המסוכן ביותר הוא הצפע המצוי ולאחריו הפתן השחור. כדאי להזכיר כי מספר ההכשות הגורמות לפציעות חמורות ואף מוות בישראל יחסית נמוך, שכן לצד 31 מינים תת ארסיים ישנם 9 מינים ארסיים. בנוסף, יש להבין כי הנחש אינו מחפש להכיש בני אדם אלא להיפך, לרוב הוא ינסה להתחמק ממפגש כזה ויכיש רק כהתגוננות. שמירה על ניקיון הבית והחצר ונקיטת צעדי זהירות במהלך הטיולים יצמצמו את הסיכוי למפגש הבלתי נעים.

סדרו את המחסן והיפטרו מגרוטאות ישנות. בגינה יש להקפיד על ניקוש העשבים והשלכת פסולת שהצטברה. כמו כן אתרי בנייה או תיקוני ביוב שטרם קוסמים מאוד לנחשים שמבחינתם מוצאים שם מסתור ומחבוא. במהלך טיולים בטבע הימנעו מסביבת שדות קוצים יבשים והקפידו על הליכה בשבילים המסומנים בנעליים גבוהות וסגורות. בבוקר זרקו מבט קצר לתוך הנעל שמא נחש קטן מצא את מנוחתו הלילית שם. לילדים כדאי להסביר את הסכנות בבעיטה באבנים הזרוקות לצידי המסלול.

הוכשתי מה עכשיו?

במקרה והוכשתם חשוב לשנן את כללי העשה ואל תעשה.

יש לשער כי תוצאות המפגש יהיו מלחיצות אך נסו להירגע ככל האפשר ולפעול בחוכמה. אף על פי שכאמור רוב מיני הנחשים בישראל אינם כה מסוכנים בכל מקרה אין להסס ותמיד כדאי לנקוט במשנה זהירות ולקבל טיפול רפואי. כמו כן, אל תנסו ללכוד את הנחש בעצמכם או אפילו לרדוף אחריו. את המלאכה הזו יש להשאיר ללוכדי נחשים מקצועיים. מה כן כדאי לעשות? נסו לצלם את הנחש בעזרת המכשיר הסלולרי כך שהצוות הרפואי יוכל לזהות את סוג הנחש המכיש ולהתאים לכם את הטיפול הנכון. הזעיקו את כוחות ההצלה וחכו להם במנוחה. בכל מקרה אל תנסו למצוץ את הארס או לקשור חסם עורקים שעלול לגרום לנזק נוסף.

לכל מידע נוסף אנא פנו למועצה האזורית גן רוה - 08-9408230, 052-8422800 דודי הררי.

בברכה ,
דודי הררי
מנהל רישוי עסקים ותברואה